amerika gazete haberleri haberler
Felsefe

Sadece Bir Kişinin Yapabilecekleri

Hayatımın son 40 yılını çoğunlukla yoksulluk hakkında konuşarak geçirdim ve bana çalışmalarımın yarattığı etkiden memnun olup olmadığım sıkça soruldu. Evet, memnunum. Yine de insanları hastalıklardan korumak, onlara görme becerilerini yeniden kazandırmak, kadınların istenmeyen gebeliklerden kaçınmalarına yardımcı olmak, çocukların ihtiyaç duydukları besinleri almalarını sağlamak ve insanlara düzgün bir yaşam sürmeleri için gerekenleri sunmak adına daha yapılacak çok şey var.

Bu nedenle Kurtarabileceğin Hayat’ın 10. Yıldönümü Basımı sizler gibi kişilerin yoksulluğu sona erdirmek için bir an önce harekete geçmesine ilham olmayı ve insanları bilgiyle güçlendirmeyi amaçlıyor. Bu kitapla aynı adı taşıyan organizasyonun kurulmasındaki amaç da aynı: kitaptaki bilgileri ve tartışmaları yaymak ve sizlerin bağışladığı paralarla en çok faydayı sağlayacak yardım kuruluşlarını bularak bunlara bağış yapmanızı kolaylaştırmak.

Birinci bölümü okurken muhtemelen “Evet, o boğulan çocuğun hayatını kurtarmak için gölete atlardım” diye düşünmüşsünüzdür. Büyük ihtimalle yolda yaralı yatan küçük Wang Yue’nin yanından yürüyüp geçmeyeceğinizi de düşünmüşsünüzdür. Tehlike altında olup yanı başınızda olmayan insanlar için etkili yardım kuruluşlarına bağış yaparak benzer sonuçlara ulaşabileceğinize umarım şu ana dek sizi ikna edebilmişimdir. Dolayısıyla, artık bu kitabın sonuna geldiğiniz için, lütfen bu kitabı kapatıp yardımınıza ihtiyacı olan kişilerin yanından geçip gitmeyin.

İnternet sayfamızda yer alan aracı kullanarak gerçekleştirebileceğiniz bağış miktarını hesaplayın (veya Amerikalılara yönelik hesaplamalar için bu kitabın İngilizce orijinalinin ekler kısmına bakın). Sonrasında, bu miktarı bağışlamak için Kurtarabileceğin Hayat Bağış Taahüdü’nde bulunun. Bu taahhüt gönüllülük esaslıdır ve hukuken bağlayıcı değildir; yine de bu taahhütte bulunmadan önce iyice düşünün. Eğer buna hazırsanız, bu taahhüdü hedeflerinize ulaşmanızda size yardımcı olacak bir sorumluluk olarak görün. Bu taahhütte bulunduğunuzu başkaları ile paylaşarak devamını getirin: başkalarına sizin izinizden gitmeleri için ilham olabilirsiniz.

Bu kitabın ücretsiz bir kopyasını aile ve arkadaşlarınıza gönderin. Eğer sizi etkilediyse, muhtemelen tanıdıklarınızı da etkileyebilir.

Kurtarabileceğin Hayat’ın önerdiği yardım kuruluşlarından birine online bağış yapın; daha da iyisi, kuruluşların gelecekteki çalışmalarını planlamalarına olanak sağlayan düzenli aylık bağışlardan yapın. Bu sayede bir ay boyunca düşük ihtimalle başka hiçbir şey başaramamış olsanız bile en azından başkalarına yardım etmek için iyi bir şey yaptığınızı bilirsiniz.

Küresel yoksullukla ve sizin bununla ilgili neler yapabileceğinizle ilgili daha da fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Kurtarabileceğin Hayat’ın e-posta bültenine kaydolun ve ücretsiz kaynaklara ve araçlara anında erişin.

Artık yoksulluk içerisinde yaşayanlar için bir fark yarattınız. Çözümün bir parçası olduğunuz için kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Kurtarabileceğin Hayat
Küresel Yoksulluğu Sona Erdirmek için Payına Düşeni Yapmanın Yolları

Yazar: Peter Singer
Türkçeye aktaran: Hilal Eda Arpacı

Umut Güner

Tarihçi yazar Umut Güner, Ortaçağ Tarihi, Siyaset ve İktidar Felsefesi ile Politik Kuramlar alanlarında ihtisas çalışmaları yürütmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu